Zakopane LUX Z nami dobrze trafisz!

Drzewko kategorii

Polecane:

Polecane wideo

Nominowane do artykułu roku:

Jak należy się ubrać na wycieczki w góry, jakie dodatkowe wyposażenie może się przy tym przydać

Wędrówki po górach to jeden z bardzo popularnych sposobów na spędzanie wolnych chwil. Nasz kraj ma to szczęście, że w zasadzie całe południe to mniejsze i większe górskie pasma, łącznie z wysokimi na dwa i pół tysiąca metrów Tatrami. Góry są chętnie odwiedzane w każdej porze roku, i praktycznie w każdym okresie znajdują się chętni do tego, żeby po nich chodzić. Lecz bez względu na to, czy ktoś wybiera się w góry latem, przy trzydziestostopniowych upałach, czy też w zimie, to za każdym razem odpowiednie wyposażenie jest konieczne.


wspinaczka górska
Napisał: Randen Pederson
Na podstawie: http://www.flickr.com
Niekiedy można usłyszeć o lekkomyślności a niekiedy i kretynizmie, gdy ktoś zaczyna wędrować na Giewont w sandałach czy późną jesienią wybiera się bez kurtki przeciwdeszczowej. Pogoda szczególnie w wysokich górach jest nieprzewidywalna, i dlatego też nawet na krótką popołudniową wyprawę trzeba się należycie przygotować. A tym bardziej będzie to niezbędne, jeżeli ktoś wybiera się w góry zobacz buty do wspinaczki) w zimie, gdy szlaki są oblodzone, czy też w wyższe, niebezpieczne partie - w takim przypadku oprócz standardowego wyposażenia niezbędny będzie odpowiedni sprzęt wspinaczkowy i umiejętność posługiwania się nim - sprzęt sportowy dla każdego.

Podstawą górskich wędrówek są właściwe buty. Powinny one mieć solidną, nieślizgającą się podeszwę, oraz ze względów bezpieczeństwa powinny zakrywać całą kostkę, dzięki czemu ogranicza się ryzyko skręceń czy zwichnięć. Jeśli będzie się planować wyjścia w jesieni albo na wiosnę to buty muszą być wodoodporne, wtedy zagwarantują odpowiedni komfort na wypadek jakiejś burzy czy ulewy.


Warto również przypilnować odpowiedniej odzieży, musi być ona oddychająca i lekka, a jednocześnie nieprzemakalna i ciepła. Wiele osób na wycieczki po górach zakłada najzwyklejsze kurtki sportowe, jednak nie zawsze będzie to dobry pomysł - kurtki sportowe. Jeśli tego typu kurtka nie posiada odpowiednich membran chroniących przed deszczem i wiatrem, to może się jednak nie sprawdzić. Bez wątpienia także trzeba pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy oraz rękawiczkach, no i oczywiście wszystko co potrzebne należy włożyć do pojemnego, wygodnego plecaka.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 13:31:41
Tagi: góry, buty, wędrówki