Zakopane LUX Z nami dobrze trafisz!

Drzewko kategorii

Polecane:

Polecane wideo

Nominowane do artykułu roku:

Egzotyka na milion sposobów, czyli niezwykłe wakacyjne wyjazdy w azjatyckim wydaniu

O kapryśnej polskiej pogodzie można sporo usłyszeć, zarówno oglądając telewizję, jak i podczas rozmów prowadzonych przy grillu. Jeśli wyjeżdżamy na wczasy nad morze lub na Mazury, to przeważnie chcielibyśmy wszystko zaplanować w drobnych szczegółach. A w końcu na pogodę nie mamy w ogóle wpływu. Stąd tak chętnie wybieramy te miejsca, gdzie słońce grzeje prawie cały rok. Jednakże opalanie się na bajkowej plaży może w którymś momencie się znudzić. Z tego powodu najrozsądniej udać się tam, gdzie nie brakuje niezwykłych miejsc do zwiedzania.


W dobie PRL-u słowo egzotyka posiadało setki znaczeń. Egzotyczny oczywiście był w pewnym stopniu także towar w sklepach, a egzotyczne wycieczki w czasie wakacji kończyły się tak naprawdę nad Balatonem (czytaj nieco więcej). Z kolei dziś wymieniony wyraz nabrał kompletnie innego znaczenia, o czym doskonale wiedzą żadni wrażeń turyści. Choć egzotyka najczęściej kojarzy się z podróżami na odległe kontynenty, to całkiem niedaleko, bo na granicy Europy i Azji, nie brak zakątków, które można z czystym sumieniem określić tym mianem. Jeśli ktoś pragnie tego lata zwiedzić takie zakątki, to wystarczy, że uda się do Turcji lub odwiedzi jedną z położnych w sąsiedztwie wysp.
wyspa
Napisał: Carine06
Na podstawie: http://www.flickr.com

Turcja pozostaje krajem, gdzie od zawsze ścierały się różne kultury. Zresztą do dziś można tam oglądać ruiny obiektów wzniesionych przez budowniczych mówiących wieloma językami. Do dzisiejszych czasów przetrwały również i obiekty w idealnym stanie. Zaliczają się do nich na pewno meczety, cerkwie i chrześcijańskie kościoły. I jeśli ktoś nie chce spędzać czternastu dni urlopu w kurorcie, to oczywiście nudzić się nie musi. Natomiast podróż do Turcji, a ściślej do jednego z miast wspomnianego kraju, zajmie zaledwie kilka godzin, jeżeli tylko urlopowicze zarezerwują bilety lotnicze Warszawa Stambuł bądź Kraków - Ankara. W XXI wieku najczęściej zależy nam na wygodzie czy szybkości podróżowania, choć jeśliby współcześnie nadal jeździł legendarny Orient Express, to zapewne nie brakłoby wczasowiczów czy wędrowników, którzy pragnęliby nim podróżować.
wyspa
Napisał: Global Panorama
Na podstawie: http://www.flickr.com


Jedną z bardziej niezwykłych wysp Morza Śródziemnego pozostaje Cypr. Turyści spragnieni urzekających widoków i prawdziwie egzotycznej, a jednocześnie zdrowej kuchni lub wyjątkowych rozrywek nie poczują się zawiedzeni. Podobnie jak w Turcji, tak i tu można podziwiać zabytki zabytkowe liczące setki lat. Oprócz tego trzeba koniecznie zobaczyć cuda natury w urzekającym parku narodowym (poznaj więcej miejsc). Ponieważ Cypr jest wyspą, wczasowicze mogą tam dotrzeć jedynie drogą morską lub powietrzną. Jeśli ktoś obawia się sztormowej pogody w dniu przyjazdu, to wybiera podróż odrzutowcem. Loty do Cypr z większych miast naszego kraju nie są przecież rzadkością, a ten sposób podróżowania zyskał niemałe grono zwolenników.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2021-11-19 09:57:50
Tagi: wyspa, miasta, Turcja