Zakopane LUX Z nami dobrze trafisz!

Drzewko kategorii

Polecane:

Polecane wideo

Nominowane do artykułu roku:

Zachorowałeś w czasie wypoczynku? Zobacz, w jaki sposób leczyć się najtaniej!

Nawet w trakcie urlopu może przydarzyć się nam niemiły wypadek - np. raptowne przeziębienie, problemy z brzuchem lub ciężka reakcja alergiczna na ugryzienie owada bądź oparzenie meduzy. Niniejsze przypadki zmuszają do wizyty u doktora. Co zrobić, aby wydatki na leczenie nie zrujnowały naszych finansów?

tabletki2
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Najlepiej jest jeszcze przed wyjazdem załatwić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej możemy bez trudu uzyskać świadczenia medyczne, jeśli takie są nam potrzebne z medycznego punktu widzenia. Inaczej mówiąc jest to rozwiązanie, którego brak wiązałby się z koniecznością bezzwłocznego powrotu do Polski. Decyzja odnośnie tego faktu należy do lekarza, do którego się udaliśmy - to on zdecyduje czy dane schorzenie narzuca konieczność szybkiego działania. Poza nasileniem choroby bierze on również pod uwagę, kiedy wracamy do domy.

Szukasz leków? Jeśli potrzebujesz więcej informacji o lekach jak choćby o zincas (więcej o zincas na tanie-leczenie.pl) to dobrze wejść.

Należy jednak wiedzieć, iż nawet jeżeli jego decyzja będzie sprzyjająca, może się okazać, iż będziemy musieli uregulować opłatę za zrealizowane świadczenia – nade wszystko za leki i za zabiegi prywatne, choć w niektórych krajach nawet wizyta w państwowej przychodni wymaga stosownej opłaty. Jej wielkość nie jest z góry (tania uprząż wspinaczkowa) ustalona, różni się w zależności od państwa, do którego pojechaliśmy na wczasy. Karta nie pokrywa także kosztów transportu chorego do kraju czy opłaty za leki, lecz w wielu wypadkach może być bardzo pomocna. Jak zatem uzyskać kartę?

Jeśli mieszkamy niedaleko placówki NFZ, możemy udać się tam osobiście i od razu będziemy ją mieć. Należy jedynie uzupełnić wniosek i w kilka minut załatwimy niezbędne formalności. Gdy oddział NFZ jest położony dalej bądź nie mamy kiedy go odwiedzić, możemy przesłać dokumenty pocztą. Wybierając tą opcję należy pamiętać, by załączyć do formularza ksero dowodu tożsamości i dowodu ubezpieczenia, np. RMUA od pracodawcy. Gotowa karta może być wręczona osobiście albo wysłana pocztą. Jeśli z kolei chcemy odebrać kartę za kogoś, będzie potrzebne upoważnienie wystawione przez taką osobę, w innym wypadku będzie musiała zgłosić się sama. Gdy wyrażamy chęć wysłania karty pocztą, musimy pamiętać o podpisie na wniosku. Warto jest złożyć dokumenty o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, gdyż nigdy nie mamy pewności, kiedy okaże się nam niezbędna.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2023-03-24 21:05:47